همه چیز در مورد آداپتور فیبر نوری داپلکس single mode lc

آداپتور فیبر نوری چیست؟

آداپتور جریان متناوب یک نوع مبدل الکتریکی می‌باشد، این وسیله جریان متناوب برق با ولتاژ بالا را به جریان مستقیم با ولتاژ پایین تبدیل می‌کند.

آداپتور فیبر نوری تجهیزات کوچکی می باشند که اغلب برای اتصال کابل های فیبر نوری به هم استفاده می شوند که به آنها کوپلر فیبر نوری نیز گفته می شود.

آداپتور فیبر نوری واسط بین فیبر نوری که کانکتور بر روی آن نصب شده و پچ کورد فیبر نوری می‌باشد.

این آداپتور عموماً داخل پچ پنل مخصوص فیبر قرار می‌گیرد؛ و انواع مختلف آن متناسب با نوع کانکتور به صورت ۲ پورت Duplex یا تک پورت Simplex وجود دارد.

اگر چه ممکن است شکل های متفاوتی داشته باشند، اما عملکرد تمامی آن ها یکسان می باشد.

آداپتورهای فیبر نوری این امکان را فراهم می‌کنند تا کابل‌های فیبر نوری بصورت تکی یا در یک شبکه بزرگ به همدیگر متصل شوند، همچنین اجازه برقراری ارتباط همزمان را برای بسیاری از دستگاه‌ها فراهم می‌کند.

با در نظر داشتن اشکال و ساختارهای متنوع، این آداپتورها میتوان در کلاس های مختلفی از قبیل آداپتور فیبر نوری ST و آداپتور فیبر نوری LC وآداپتور فیبر نوری FC و آداپتور فیبر نوری SC و… دسته بندی کرد.

  • از فیبر نوری به منظور ارسال سیگنال‌های نوری در مسافت‌های طولانی استفاده می‌شود.
  • فیبر نوری یکی از محیط‌های انتقال داده با سرعت بالا است.
  • فیبر نوری در موارد مختلفی مانند شبکه‌های تلفن شهری و بین شهری، اینترنت و شبکه‌های کامپیوتری استفاده می‌شود.
  • فیبر نوری رشته‌ای از تارهای شیشه‌ای بوده که ضخامت هر یک از تارها برابر تار موی انسان است و از آن‌ها برای انتقال اطلاعات در مسافت‌های طولانی استفاده می‌شود. تارهای فوق در کلاف‌هایی سازمان دهی و کابل‌های نوری را به وجود می‌آورند.

آداپتور فیبر نوری ST

آداپتور فیبر نوری ST دارای قفل با ساختار ضربه محکم و ناگهانی برای اطمینان از دقت هنگام اتصال کابل با آن می باشد.

قابلیت تکرار و دوام آداپتور فیبر نوری ST با کلید فلزی بهبود یافته است.

با یک پوشش سرامیکی یا مسی دقیق، آداپتور فیبر نوری ST همچنین می تواند یک عملکرد نوری و مکانیکی بسیار خوب برای مدت طولانی داشته باشد.

به دودسته simplex و duplex تقسیم می شود و دارای بدنه فلزی و پلاستیکی می باشد.

آداپتور فیبر نوری SC

آداپتور فیبر نوری SC با یک بدنه مستطیل شکل پوشش داده شده است و پیکربندی و اندازه پین کوپلینگ آن به اندازه آداپتور فیبر نوری FC می باشد.

از لحاظ ساختاری، آداپتور فیبر نوری SC به دو دسته simplex و duplex تقسیم می شود.

مواد به کار رفته در این نوع آداپتور، معمولاً فلز و پلاستیک می باشد.

آداپتور فیبر نوری SC، تنظیم با دقت بالا را ممکن می سازد و جایگذاری ، اتلاف بازگشت و انعکاس بازگشت بسیار کمی دارد.

آداپتور فیبر نوری FC

آداپتور فیبر نوری FC برای تقویت ساختار بیرونی از یک غلاف فلزی استفاده می کند و می تواند توسط یک پيچ تنظيم دوطرفه بسته شود.

همچنین پین سرامیکی در قسمت انتهایی آن به کار رفته است. بنابراین، آداپتور فیبر نوری FCقادر به حفظ عملکرد نوری و مکانیکی پایدار برای مدت زمان طولانی باشد.

می توان آن را به انواع مربعی، بیضوی شکل و دایره ای شکل با نسخه سینگل مود و مالتی مود تقسیم کرد.

آداپتور FC فیبر نوری به آسانی قابل استفاده می باشد و حساس به گرد و غبار است، و امروزه با استفاده از لبه کروی بدون تغییر ساختار خارجی، عملکرد آن افزایش یافته است.

آداپتور فیبر نوری LC

آداپتور فیبر نوری LC دارای مکانیزم جک و قفل ماژولار است تا به راحتی استفاده شود.

با وجود پین و غلاف کوچکتر، آداپتور فیبر نوری LC تا حد زیادی تراکم و ظرفیت کانکتورهای فیبر نوری را افزایش می دهد.

آداپتور فیبر نوری LC از سه نوع Simplex، Duplex و Quad تشکیل شده است.

ویژگی های آداپتور فیبر نوری:

  •  محفظه های آن ها آبی، سبز و بژ هستند که آبی و سبز طبق استاندارد برای اتصالات تک حالته (single mode) و بژ برای اتصالات چندحالته (multi mode) استفاده می شوند.
  • دارای خار یا بدون خار هستند.
  • روش های پلاریته مختلفی را پشتیبانی می کنند (A، B، C و S)
  •  برای جلوگیری از ورود گرد و خاک دارای پوشش محافظ هستند.
  •  اسلیوهای آن ها در دو نوع PhBr و Zirconia هستند.
  •  هم با پیچ هم با کلیپ در داخل پچ پنل ها نصب می شوند.
  •  طراحی یکدست و یکپارچه دارند.

تفاوت فیبر سینگل مود با فیبر مولتی مود!

سیستم‌های فیبر سینگل مود و فیبر مولتی مود در بسیاری از موارد متفاوت هستند.

شبکه های فیبر نوری امروزه در زیرساخت های مخابراتی به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند اما هنوز استفاده از آنها در شبکه های کوچک چندان مرسوم نیست.

فیبر نوری همانطور که از نامش هم پیداست فیبری است که نور را انتقال می دهد. در کابل مسی با قطع و وصل شدن برق، صفر و یک تعریف می شود

در حالیکه در فیبر نوری با قطع و وصل شدن نور صفر و یک تعریف می شود که به آن پالس نوری گفته می شود.

بصورت کلی طبقه بندی فیبرهای نوری به دو دسته انجام می شود، فیبرهای نوری Multimode و Single Mode.

اگرچه فیبر نوری سینگل مد (SMF) و مالتی مد (MMF) به طور گسترده ای در زیر ساخت های ارتباطی امروزی مورد استفاده قرار می گیرند ،

اما هنوز ابهامات زیادی در مورد تفاوت های بین فیبر تک حالته ( سینگل مد ) و فیبر چند حالته ( مالتی مد ) وجود دارد که باعث سردرگمی در انتخاب شبکه مناسب برای مدیران و کاربران می گردد.

فیبر نوری Single mode، تک حالته یا سینگل مد

فیبر نوری Single mode، تک حالته یا سینگل مد ، از نظر نامگذاری معنای عملکرد حرکتی نور را در خود دارا می باشد،

این فیبر امکان انتقال یک نوع از حالت نور را در طول مسیر خود فراهم می نماید،

در حالی که فیبر نوری مالتی مد multimode، مالتی مد امکان انتقال حالت های مختلفی از نور را ایجاد می نماید.

تفاوت بین نوع حرکت تک حالته و چند حالته نور  عمدتا به دلیل تفاوت در  قطر هسته این فیبر ها شکل می گردد،

که ویژگی های بیشتری را در انتقال شامل طول موج و منبع نور، پهنای باند، فواصل قابل پشتیبانی و هزینه های راه اندازی و….. را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

یکی از نیاز های عملکرد مناسب شبکه های نوری محاسبات دقیق پارامتر افت نوری یا حالتی که نور از دست می رود می باشد،

میزان افت مودال یا حالت حرکتی نور در فیبر های نوری سینگل مود و مالتی مود متفاوت است و

نباید از مقدار مجاز آن بیشتر باشد چرا که سبب عملکرد نامناسب لینک و ایجاد خطا در انتقال دیتا می گردد.

افت حالتی نور بر اساس طول موج در فیبر های نوری مالتی مود و سینگل مود تعریف می شود و با واحد دسی بل با توجه به لگاریتمی بودن آن اندازه گیری می شود.

میزان افت نوری با توجه به قطر هسته بزرگتر در فیبر های نوری مالتی مد بسیار بالاتر از فیبر نوری سینگل مد می باشد.

قطر هسته فیبر نوری سینگل مد بسیار نازک تر است و همین امر سبب عبور نور با حداقل انعکاس در مسیر و در نتیجه ایجاد مودال یا حالت حرکتی تک حالته می شود.

همچنین افت حداقل ای نور را نیز به همراه دارد.

پهنای باند و فاصله فیبر مالتی مود

  • برای ارتباطات فواصل کوتاه طراحی شده است و عموما سیگنال‌های نور تا ۱.۲ مایل مسافت را طی می کنند.
  • فیبر مالتی مود به سختی به پهنای باند ۱ گیگا هرتز می‌رسد که بسیار کمتر از فیبر سینگل مود است ولی برای انتقال صوت، تصویر و داده کافی است.
  • قطر هسته تقریبا ۵۰ تا ۶۲.۵ میکرون، در مقایسه با فیبر سینگل مود، موجب کاهش ریسک مداخله سیگنالی ناشی از گرد و خاک یا دیگر ذرات مي‌شود.

 

فاصله و پهنای باند فیبر سینگل مود

  • برای برقراری ارتباط در مسافت‌های طولانی طراحی شده است. یک کابل فیبر نوری سینگل مود اجازه حرکت سیگنال‌های نور را در فاصله بیش از ۱۰ مایلی فراهم می‌کند، مسافتی بسیار طولانی‌تر از فیبر مالتی مود.
  • فیبر سینگل مود پهنای باند بسیار بالاتری دارد. برخی تحقیقات انجام شده در این زمینه تفاوت ۱۰۰،۰۰۰ گیگاهرتزی را گزارش کرده‌اند.
  • با قطر هسته تقریبا ۹ میکرون، کابل‌های سینگل مود باید کاملا تمیز نگه داشته شوند. حتی ریزترین ذرات گرد و غبار یا آلودگی‌ها مي‌تونند در انتقال سیگنال مشکل‌ساز شوند.

 

آداپتور فیبر نوری om2 داپلکس single mode lc

آداپتور فیبر نوری om2 داپلکس single mode lc

 آداپتور فیبر نوری LC داپلکس که کوپلر نوری LC داپلکس نیز گفته می شود تجهیزات کوچکی می باشند

که اغلب برای اتصال کابل های فیبر نوری و کانکتور های فیبر نوری به هم استفاده می شوند.

آداپتور فیبر نوری سینگل مود داپلکس LC یکی از انواع رایج و پر کاربرد در شبکه های فیبر نوری می باشد.

از این نوع آداپتور برای اتصال کابل های سینگل مود داپلکس LC استفاده می شود.

این نوع آداپتور فیبر نوری که از تجهیزات پسیو شبکه فیبر نوری می باشد، دارای بدنه مستطیلی از جنس پلاستیک بوده و به رنگ آبی و سفید می باشد.

این اداپتور اجازه می دهد تا کابل های فیبر نوری بصورت انفرادی یا در یک شبکه بزرگ به یکدیگر متصل شوند،

این امکان را برقرار می کند که بسیاری از دستگاه ها به صورت همزمان ارتباط برقرار کنند.

مکانیزم آداپتور فیبر نوری LC دارای

آداپتور فیبر نوری LC دارای مکانیزم جک و قفل ماژولار است تا به راحتی استفاده شود.

با وجود پین و غلاف کوچکتر، آداپتور فیبر نوری LC تا حد زیادی تراکم و ظرفیت کانکتورهای فیبر نوری را افزایش می دهد.

آداپتور فیبر نوری نوری LC داپلکس با اتصال دقیق دو اتصال دهنده، آداپتورهای فیبر نوری اجازه می دهند تا منابع نوری به حداکثر مسافت منتقل شوند و میزان افت را تا حد ممکن کاهش دهند. 

این آداپتورفیبر نوری، سینگل مود داپلکس و آداپتور آن از نوع om2 LC می باشد.

در این آداپتور می توان پگتیل های سینگل مود LC و پچ کوردهای سینگل مود LC-LC  SC-LC را مورد استفاده قرار داد.

آداپتور فیبر نوری LC دارای مکانیزم جک و قفل ماژولار است تا به راحتی درون پچ پنل فیبر نوری مورد استفاده قرار گیرد.

با وجود پین و غلاف کوچکتر، آداپتور فیبر نوری LC تا حد زیادی تراکم و ظرفیت کانکتورهای فیبر نوری را افزایش می دهد.

این محصول از کابل های سینگل مد پشتیبانی کرده و از پین و غلاف کوچکتری نسبت به سایر آداپتور ها بهره برده است.

آداپتور فیبر نوری om2 داپلکس single mode lc

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    منوی اصلی