متعلقات ترانک و اجزای آن چیست و چه تفاوتی با داکت دارد؟

ترانک

فرق داکت و ترانکینگ در چیست؟

ابزاری که عموم مردم به عنوان داکت می‌شناسند، کانال‌های پلاستیکی هستند که از مزیت‌های داکت تنها پوشاندن سیم‌کشی را به همراه دارند. داکت های استاندارد، کانال‌هایی درب دار با قابلیت نصب پارتیشن جهت دسته‌بندی و جداسازی کابل‌های شبکه، برق و تلفن می باشند. داکت ها تاب مقاومت در برابر گرما را هم ندارند، اما برای مثال داکت غیرقابل اشتغال است اگر در بازه دمایی 15- تا 60+ درجه سانتی گراد قرار گیرد عملکردی بی‌نقص دارد.

نصب داکت نسبت به ترانکینگ ها هزینه کمتری دارد و سریع‌تر انجام می‌گیرد. موضوعی که ترانکینگ را از داکت متمایز می‌کند ایت است که دارای ابعادی بزرگ‌تر و ماژولار است. فضای بیشتری که ترانکینگ در اختیار شما قرار می‌دهد مدیریت و توزیع کابل‌های شبکه، برق و تلفن در حجم‌های بالا را فراهم می کند، امکانی که در داکت ها به دلیل سایزبندی کوچک‌تر وجود ندارد.

ماژولار بودن ترانکینگ به شما این امکان را می دهد تا با جاسازی مستقیم انواع کلید و پریزهای موردنیاز مانند پریز شبکه، پریز تلفن یا پریز برق در داخل ترانکینگ، کابل‌کشی خود را منظم و یکپارچه نمایید.

متعلقات ترانکینگ و اجزای آن

یکی از تفاوت‌های داکت و ترانکینگ در متعلقات است. ترانک، تنها یک محفظه و کانال نیست بلکه اجزا و متعلقات زیادی دارد.

 • بدنه‌ی ترانک: در شاخه‌ های 2 متری تولید می شود و شیارهایی برای نصب پارتیشن در داخل بدنه‌ی ترانک ایجاد شده است. ترانک‌ها در سایزهای 50×80، 50×105، 50×150 و 50×195 تولید می شوند.
 • پارتیشن: مسیر عبور سیم برق و کابل شبکه به وسیله پارتیشن از هم جدا می شود تا بروی هم تاثیر منفی نگذارند و نویز ایجاد نکنند.
 • درب ترانکینگ: درب ترانک روی هر شاخه از ترانک قرار می‌ گیرد و در دو نوع سخت و نرم تولید و عرضه می شود. درب نرم انعطاف‌پذیری بالایی دارد و به راحتی از بدنه جدا می شود.
 • مسدودکننده (بست انتهایی): جهت مسدود کردن ابتدا و انتهای ترانک بکار گرفته می شود.
 • قطعه اتصال: با استفاده از قطعه اتصال یا درزگیر می‌توانید دو ترانک را به هم وصل کنید و محل اتصال را بپوشانید.
 • زاویه داخلی: برای اتصال ترانکینگ در گوشه‌ی داخلی دیوار از زاویه داخلی استفاده می شود.
 • زاویه خارجی: همانند زاویه داخلی عمل کرده با این تفاوت که گوشه‌ی خارجی دیوار را پوشش می دهد.
 • زاویه تخت: برای اینکه دو ترانک را به‌ صورت قائم در یک سطح صاف به هم متصل کنید، باید از زاویه تخت استفاده نمایید.
 • سه‌راهی: در مسیر Trunk انشعاب ایجاد می‌کند.
 • کادر ماژولاین قطعات بر روی بدنه ترانک نصب می شوند و کلید و پریز را در خود جای میدهند. کادر ماژول به‌صورت، 2، 4، 6، و 8 ماژول تولید می شود.

 

 

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  ×
  واتساپ
  اینستاگرام
  تماس
  پشتیبانی در پیام رسان ها

  منوی اصلی