ورود و عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

×

راهنمای پچ کورد

کاربر سایان
28 آبان 1401
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
امتیاز بدهید

پچ کورد چیست ؟

پچ کابل (یا پچ کورد) کابل‌هایی هستند که برای اتصال موقت یا دائمی تجهیزات شبکه استفاده می‌شوند. تفاوت پچ کورد با کابل در این است که برای ایجاد اتصالات در دوسر پچ کورد  کانکتورهای RJ45 وجود دارد، (به جز کابل‌های Cat7a که به کانکتور GG45 نیاز دارند)

رایج ترین استفاده کابل پچ اترنت، اتصال کامپیوتر به تجهیزات مهم شبکه است. یک طرف آن به یک جک شبکه در دیوار یا به روتر یا سوئیچ وصل می‌شود و سردیگر به پورت اترنت کامپیوتر وصل می‌شود. پچ کورد همچنین برای اتصال دستگاه‌ها در یک شبکه کوچک مانند اتصال مودم به روتر یا اتصال روتر و سوئیچ استفاده می‌شوند.

پچ کورد شبکه

انواع پچ کورد شبکه

انواع پچ کورد از لحاظ نویزپذیری

پچ کابل بدون محافظ

این نوع پچ کورد فاقد روکش و لایه محافظتی است. اگر پچ کابل بدون محافظ (U/UTP) را انتخاب می‌کنید، محدودیت طول در آن پررنگ‌تر می‌شود – چراکه در اینجا کیفیت انتقال به طور قابل توجهی به طول بستگی دارد اما همیشه آنها را از کابل‌های برق دور نگه دارید.

پچ کابل دارای محافظ

با کابل‌های تک محافظ (S/UTP)، نوارهای مسی واقع در زیرغلاف پلاستیکی از تداخل محافظت می‌کنند. جایگزین دیگری برای کابل‌های تک شیلد کابل‌های FTP هستند که جفت سیم‌ها محافظت می‌شوند. ما مدل‌هایی با محافظ دوگانه (S/STP یا S/FTP) را توصیه می‌کنیم که در آن قیطان مسی از هسته محافظت می‌کند.

انواع دسته بندی پچ کورد

دسته‌بندی‌هایی که در کابل شبکه اترنت دیده می‌شود، در مورد پچ کورد نیز صادق است. پچ کوردها دارای دسته بندی cat5, cat5e, cat6, cat6a, cat7,cat7a هستند. در این میان cat6 پراستفاده‌ترین پچ کورد است.

انتخاب پچ کورد مناسب

برای انتخاب پچ کورد مناسب،  مورد شبکه و اتصال اطلاعات کافی کسب کنید

برای شبکه‌هایی که از کابل مسی استفاده می‌کنند، دانشتن نوع دسته بندی کابلی که در شبکه مورد استفاده قرار میگیرد بسیار مهم است. اگر شبکه از کابل شبکه cat6، cat6A، cat7…  استفاده می‌کند باید پچ کورد مناسب با آن را تهیه کرد. تا حداکثر انطباق صورت بگیرد. این عوامل برای شیلد و عایق نیز صدق میکند اگر کابلهایی که در شبکه استفاده میشود از نوع کابل‌های UTP است بهتر است انتخای پچ پنل نیزاز نوع UTP باشد.

به همین ترتیب، اگرکابل شبکه، فیبرنوری است، باید ازنوع فیبر (تک مد یا چند حالته) و کلاس آن (OM1, OM2…, G652D)    آگاهی داشته باشید .

طول پچ کوردی که انتخاب می‌کنید باید با توجه به حفظ شعاع خم و عدم ایجاد استرس در کانکتورها باشد. تا حد امکان مسیر پچ کورد را آزاد بگذارید. حفظ سلامت پچ کورد باید در اولویت باشد چراکه ممکن است منجر به آسیب و خرابی کابل و کانکتور، خطاهای انتقال، عملکرد بد و خرابی شبکه شود.

پچ کورد

خودتان پچ پنل نسازید، بسیاری از مشکلات ناشی از کابل‌های پچ بد است

از تولید دستی پچ پنل به اجتناب کنید و همیشه پچ کابل‌هایی که در کارخانه‌ای تولید میشوند خریداری کنید. کابل‌های پچ اتصالات مهمی چون اتصال بین رایانه شخصی و تجهیزات مهمی مانند سوئیچ شبکه را برقرار می‌کنند. پچ کابل‌هایی که در کارخانه تولید می‌شوند تحت شرایط دقیق و کنترل‌شده و برای اطمینان از پارامترهای عملکرد انتقال قابل اعتماد و سازگار ساخته شده‌اند. این پچ کابل‌ها تست شده و عملکرد صحیح آنها تضمین شده‌است.

کابل‌های پچ بی‌کیفیت، ضعیف و آسیب‌دیده اغلب باعث بروزمشکلات ثانویه در شبکه می‌شود و روند انتقال داده را با مشکل مواجه می‌کنند. همچنین کابل‌های ضعیف به تضعیف سیگنال و افزایش تداخل کمک می‌کنند.

از برندی که کابل خودرا خریداری کردید، پچ کورد بخرید

پچ‌کوردها را از همان تولیدکننده‌ای که کابل و سخت‌افزار اتصال را تولید می‌کند، یا از تولیدکنندگانی که برای ارائه کابل، پچ‌کورد و سخت‌افزار اتصال سازگار با یکدیگر همکاری کرده‌اند، خریداری کنید. اغلب تولیدکنندگان و برندهای برتر تولیدات خود برای سازگاری هر چه بیشتر توسعه می‌دهند.

تفاوت پچ کورد و کابل شبکه

شاید مهم‌ترین تفاوت پچ کورد و کابل شبکه اندازه آنها باشد.استفاه از کابل‌های شبکه در طول‌های بلند بسیار متداول است ولی در مورد پچ پنل این طور نیست. پچ کورد بیش‌تر در اندازه‌های زیر دو متر استفاده می‌شوند. پچ کورد نیم‌متری، یک و دو متری متداول‌ترین اندازه‌ پچ کورد است.

کابل‌های پچ از کابل هادی رشته‌ای ساخته شده‌اند تا انعطاف‌پذیری بیشتری داشته باشند. کابل رشته‌ای تا 20 درصد تضعیف بالاتری نسبت به کابل هادی جامد دارد، برای جبران این تضعیف طول پچ کورد محدودیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

کابل شبکه cat6 FTP نگزنس دارای تست فلوک

معرفی کابل شبکه cat6 FTP نگزنس دارای تست فلوک

کابل شبکه cat6 FTP کابل شبکه نگزنس Cat6 FTP  یک کابل چهار زوجی از گروه CAT6 با روکش PVC ...
کاربر
30 دی 1398

کیستون باریک cat6A محصول لگراند -076573

کیستون شبکه کیستون شبکه به اتصالات تجهیزات شبکه به یکدیگر کمک می‌کند. ساختار کلی کیستون های شبکه به ...
کاربر
02 اسفند 1400

کابل های شبکه cat6 SFTP Cu کمپانی لگراند

کابل شبکه کابل شبکه به مجموعه ای از سیم ها که دارای جنس مس یا شیشه است گفته ...
کاربر
26 مهر 1400
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader