ورود و عضویت
0

سبد خرید شما خالی است

×

معرفی انواع کابل شبکه

کاربر
13 خرداد 1400
دقیقه زمان برای مطالعه
امتیاز بدهید

 

 

پس کابل ها رسانه‌ای هستند که داده‌ها در آن جریان دارند و اطلاعات از دستگاهی در شبکه به دستگاه دیگری منتقل می‌شود. وظیفه کابل شبکه جا به جا کردن اطلاعات و دیتا است و نسبت به سایر کابل های رایج مثل کابل برق از حساسیت بسیار بالاتری برخوردار است. این حساسیت بالا به علت تابیده شدن سیم های مسی درون کابل طبق یک استاندارد و زاویه ای خاص است که اگر در هر قسمت از کابل هر یک از زوج های به هم تابیده زاویه پیچش استاندارد خود را از دست بدهد منجر به قطع شدن کل جریان عبوری از کابل، مابین فرستنده و گیرنده خواهد شد. به همین دلیل است که کمپانی های سازنده کابل شبکه از بسته بندی های استاندارد کارتن و قرقره برای کابل های شبکه استفاده می کنند و نصابان شبکه هم با احتیاط و بدون دادن زاویه و خم کردن قسمت های مختلف کابل اقدام به نصب آن می نمایند.

انواع کابل شبکه از لحاظ جنس روکش و محیط استفاده

بطور کلی کابل LAN از لحاظ محیط نصب به دو گروه اصلی تقسیم می‌شود:

 • کابل شبکه Indoor (فضای داخل ساختمان)
 • کابل شبکه Outdoor (فضای باز)

کابل شبکه Indoor معمولاً دارای روکشی از جنس PVC یا LSZH است و بر اثر عوامل محیطی مثل آب، گرما، سرما، گرد و غبار، نور خورشید، ضربه، کشش و … مقاومت بالایی ندارند و در نتیجه با گذشت زمان فرسوده و بلا استفاده می‌گردند.

کابل شبکه Outdoor دارای یک روکش اضافی (معمولاً از جنس پلی اتیلن یا PE) جهت حفاظت در برابر عوامل محیطی فوق است. کابل شبکه Outdoor غیردفنی دارای یک روکش PE است.

تفاوت های دسته بندی کابل شبکه

دسته بندی های کابل شبکه بر اساس یک سری استاندارد خاص هستند که تفاوت های ان را به آسانی میشود  فهمید و تشخیص داد . تفاوت های عمده ای که در دسته بندی های مختلف کابل LAN وجود دارد: پهنای باند ، سرعت انتقال اطلاعات و جنس کابل از لحاظ شیلد دار بودن و یا روکش های آن هست ، مثلا دو کابل  Cat5e و کابل CAT6 هست ، تفاوت اصلی این دو نوع کابل در پهنای باند و سرعت انتقال اطلاعات . نویز پذیریشون هست ،نهایت سرعت انتقال اطلاعات کابل شبکه Cat5e صد مگابیت بر ثانیه است با پهنای باند 250 مگاهرتز اما در کابل شبکه CAT6 سرعت انتقال اطلاعات به 1000 مگابایت بر ثاینه و پهنای باند آن به 500 مگاهرتز افزایش خواهد یافت .

انواع کابل های شبکه

انواع کابل شبکه از لحاظ جنس ، شیلد دار بدن و یا نبودن با هم فرق میکند.در ایران اکثرا دو نوع کابل رو میشناسند و بیشتر هم خرید و فروش میشه ، کابل شبکه UTP (کابل بدون شیلد) و کابل شبکه SFTP (کابل شیلد دار همراه با فویل) ، اما در واقع تنوع کابل های شبکه بیشتر از این دو نوع است ، تقسیم بندی درست کابل شبکه از نظر شیلد دار بودن یا نبودن یا نوع شیلدبه این صورت است که وقتی ما می گوییم  این کابل فویل داردیا شیلد دارد دور 4 زوج کابل فویل و شیلد وجود دارد یا دور هر زوج ؟ خب وقتی این موضوع پیش میاید مقداری بحث تخصصی تر می شود ، برای درک بهتر این موضوع موارد زیر رو مشاهده کنید:

U/UTP :

این کابل بدون محافظ و شیلد است و تنها از طریق روکش اصلی خود محافظت می شود .

F/UTP :

در این کابل به دور هر 4 زوج یک فویل پیچیده شده.

U/FTP :

در این کابل به دور هر زوج یک فویل پیچیده شده

SF/UTP :

در این کابل فقط یک شیلد آهنی بافته شده به همراه فویل به دور هر 4 زوج پیچیده شده .

SF/FTP :

در این کابل یک شیلد آهنی بافته شده به همراه فویل به دور هر 4 زوج و یک فویل به دور هر زوج پیچیده شده .

F/FTP :

در این کابل یک فویل به دور 4 زوج و یک فویل به دور هر زوج پیچیده شده .

کابلهای شبکه در سیستم های مداربسته

در سیستم های مداربسته معمولا طیف محدودی از کابل شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. برای محیطهای داخلی و اداری معمولا از کابل CAT-6 UTP و برای محیطهای بیرونی یا مسیرهای کمی طولانی و یا مسیرهایی که امکان ضربه خوردن به کابل وجود دارد از کابل CAT-6 SFTP استفاده می شود.
کابل CAT-7 هم در صورتی که پهنای باند تصاویر دوربینهای مدار بسته زیاد باشد ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. در هنگام اماده سازی بستر شبکه حتما به ظرفیت سوئیچ ها و هماهنگی انها با کابل خود توجه داشته باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پچ پنل شبکه cat6 amp محصول شرکت امپ

پچ پنل چیست؟ آشنایی با انواع تجهیزات مخابراتی از جمله پچ پنل به افراد کمک می کند تا ...
کاربر
27 بهمن 1400

همه چیز در مورد ترانکینگ های در سایز ۵۰*۱۵۰ کمپانی لگراند

شرکت لگراند پاسخگوی مناسبی برای کلیه نیازهای الکتریکی از جمله ایجاد سیستم اتوماسیون در منازل و ساختمان ...
کاربر
23 دی 1398

کیستون تلفن RJ11 پهن لگراند پارت نامبر78731

تجهیزات شبکه چیست؟ برای راه اندازی یک شبکه نیاز به دو نوع تجهیزات داریم. نوع اول شامل ابزار ...
کاربر
10 اسفند 1398
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader