معرفی و بررسی پچ کورد های شبکه فیبر نوری نگزنس

sftp nexans lszh

پچ کورد یا پچ کابل

پچ کورد از مهمترین قسمت های شبکه محسوب می شود که میتواند کارایی شبکه را تحت تاثیر خود قرار دهد. به عبارتی پچ‌کوردها، کابل‌های الکتریکی یا نوری هستند که بمنظور برقراری اتصال یک دستگاه نوری یا الکترونیکی به دستگاهی دیگر واجد همین شرایط و برای ارسال سیگنال مورد استفاده قرار می گیرند.

پچ کوردها یا همان پچ کابل ها به واقع تجهیزاتی هستند که قابلیت برنامه ریزی کردن ندارند و نمی‌توانند تغییراتی روی اطلاعات و یا محتوای تبادل شده در شبکه را داشته باشند.کابل پچ کورد غالبآ در فواصل نزدیک، به عنوان مثال در یک دفتر کاری کاربرد دارند. این کابل ها توانایی ایجاد اتصال یک کامپیوتر را به یک هاب، روتر یا سوئیچ شبکه فراهم می سازند که برای پیکربندی شبکه های خانگی بسیار مناسب می باشند. پچ کورد ها بطور کلی در دو نوع مسی و فیبر نوری وجود دارند.

پچ کورد فیبر نوری

از شبکه های فیبر نوری در زیرساخت های مخابراتی بسیار استفاده می شود. ولیکن در شبکه های کوچک چندان رواج ندارد. فیبر نوری در اصطلاح شبکه‌ ای، به هیچ عنوان نشتی ندارد و اصلا نمی توان به راحتی کابل های مسی اطلاعات را از این طریق شنود کرد و این امنیت سبب محبوبیت این نوع از پچ کوردها شده است. پچ کورد فیبر نوری دارای انواع متفاوتی می باشد که در پی آن می توانیم آنها را براساس نوع کانکتور و کابل تقسیم بندی کنیم.

پچ کورد فیبر نوری با کانکتورهای مختلف

با استفاده از ابزار های مخصوص میتوان کانکتورها را به راحتی به تارهای فیبر نوری اتصال داد و از کارکرد درست آن نیز اطمینان حاصل کرد. هر یک از این کانکتورها دارای دو حالت سینگل مد و مولتی مد می باشند که همچنین می توانند دارای دو سر داپلکس یا یک سر سیمپلکس باشند.حدود صد نوع کانکتور توسط افراد و شرکت های متفاوت تولید و روانه بازار می شود. اما تعداد کمی از آنها در بازار متقاضی بیشتری دارند.

تعدادی از کانکتورهای معروف و پر کاربرد:

 • کانکتور LC
 • کانکتور FC
 • کانکتور SC
 • کانکتور ST

فیبر نوری بر اساس تعداد کر

فیبر نوری طبق تعداد کرهای بکار رفته به دو نوع سیمپلکس و داپلکس تقسیم بندی می‌شود(سیمپلکس یک کر فیبر و داپلکس دو کر فیبرنوری دارند). همچنین نوع کر مصرفی پچ کورد هم آنها را به دو نوع مالتی مود و سینگل مود طبقه بندی می نماید. بطور معمول پچ کابل سینگل مود دارای رنگ زرد بوده و سایز کر فیبر آن µm 9/125 است و مالتی مود نیز نارنجی رنگ با سایز کر فیبر µm 62.5 /125 می باشد.

پچ کوردها بر اساس شیلد

 • پچ کوردهای U/UTP یا UTP
 • پچ کوردهای FTP یا F/UTP
 • پچ کوردهای S/UTP
 • پچ کوردهای SFTP یا SF/UTP
 • پچ کوردهای S/FTP
 • پچ کوردهای U/FTP
 • پچ کوردهای F/FTP یا FFTP

پچ کورد نگزنس Cat6 UTP

پچ کورد cat6 UTP نگزنس دارای تست فلوک

این پچ کورد از نوع UTP است که نبود شیلد و فویل در اطراف رشته سیم، مقدار مقاومت آن در برابر نویز را نشان می دهد. پچ کورد نگزنس Cat6 UTP تمام پارامترهای استاندارد کلاس E را کسب کرده است.از ویژگی های این پچ کورد می توان استاندارد CAT6 را نام برد که این امر نشان دهنده ی ارسال حجم بالای داده می باشد. این پچ کورد دارای پوششی از جنس LSZH بوده که این روکش مانع از هر گونه ضربه، قعطی و پوسیدگی و همچنین خوردگی زوج های به هم تابیده می شود و باعث محافظت از کابل ها خواهد شد.

 

کمپانی فرانسوی نگزنس با جایگزین نمودن روکش LSZH به جای PVC به عنوان روکش کابل، مزایت های استفاده از این نوع کابل را افزایش داده است. در مواقعی کاربرد LSZH آشکار خواهد شد که در هنگام  آتش سوزی دود سمی تولید نمی کند. همچنین هماهنگی کامل با دیگر محصولات نگزنس برای ایجاد کارایی بهتر از مزایای این محصول بشمار میرد.

 

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  منوی اصلی